Широківська громада
Миколаївська область, Баштанський район

Як вберегтися від укусів змій. Правила безпеки

Дата: 19.06.2024 11:29
Кількість переглядів: 352

Фото без опису

Популяція змій на території України представлена всього одинадцятьма видами. З них отруйних — п’ять, і всі вони належать до родини гадюк. А саме: гадюка звичайна, гадюка східна або степова,  гадюка Нікольського або лісостепова гадюка, гадюка Ренарда, гадюка носата. Вони розповсюджені по всій території країни та активні з квітня до жовтня. Змії, зокрема гадюки, не домінантні агресори: побачивши людину, вони намагаються якнайшвидше сховатися. Укус гадюки як прояв агресії — це крайня захисна дія, до якої вдається змія. Змії використовують свою отруту для полювання, а не для захисту. Як і в більшості гадюк, отрута гадюки звичайної гемотоксичного типу, тобто вона руйнує еритроцити — червоні кров’яні тільця. Також в отруті є нейротоксин, що діє на серцево-судинну систему. Зазвичай реакція організму після укусу спостерігається через 15–20 хвилин. На місці укусу змії видніються дві чіткі ранки округлої форми, відчувається печіння, оніміння, набряк, можливий місцевий параліч. Характерні такі симптоми:

- Біль, що зростає разом із набряком.

- Впродовж 48 годин можливі ускладнення у вигляді запалення лімфатичних судин і вузлів, геморагічні ексудативні пухирі, тромбофлебіт.

- Можлива поява локального некрозу в місці укусу.

- Інколи може піднятися температура, постраждалого може нудити.

- Падіння тиску та підвищення пульсу.

- Можливий розвиток серцевої недостатності.

 

  Що робити, якщо вкусила змія ?

- Очистити місце укусу (зняти одяг, промити рану), щоб залишки отрути не потрапляли в рану. Якщо це кінцівка, треба зняти всі каблучки, годинник. Бо через алергічну реакцію місце укусу почне набрякати.

- Необхідно уповільнити розповсюдження отрути по тілу. Для цього допоможуть горизонтальне положення постраждалого та знерухомлення місця укусу, спокій. 

- Якщо є можливість, то промити місце укусу проточною водою і обробити будь-яким антисептиком

- Зону ураження отрутою слід охолодити. Якщо, звісно, знайдеться лід і холодильник.

- Мінімізувати кількість отрути в організмі — давати багато пити та по змозі дати сечогінні препарати.

Як уберегтися від укусів змій ?

Пам’ятайте: змії не нападають першими, а проявляють агресію лише в разі небезпеки.

- Одягайте відповідне вбрання: високі черевики, довгі штани із цупкої тканини, заправлені в черевики.

- Перевірте місце відпочинку, перед тим як сісти на траву, камінь, колоду, пошарудіть або постукайте палицею щоб налякати змію.

- Не торкайтеся неперевірених об’єктів, бо змії часто ховаються під каміннями, поваленими стовбурами дерев, скиртами сіна та трухлявими пнями.

- Якщо побачили змію, не робіть різких рухів, почекайте поки вона відповзе. Як правило, змія просто не бачить нерухомий об’єкт.

Чого не треба робити:

- Припікати, розрізати рану, робити кровопускання, обмивати марганцівкою — це завдасть додаткового травмування й ніяк не допоможе. У гадюки гострі та довгі зуби, тому зовнішні маніпуляції ніякого впливу не зроблять.

- Накладання джгута заборонено, бо може спричинити ампутацію кінцівки. Гадюча отрута — некротизуюча й у разі, якщо кровотік буде зупинений, може спричинити гангрену.

- Алкоголь, їжа, активні рухи будуть пришвидшувати дію отрути.

        Найважливішепотрібно якомога швидше доставити постраждалого до лікарні, де йому буде надано фахову медичну допомогу.

        Бережіть себе та своїх рідних !


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора