📌Верховна Рада України ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду
Учора, 21 серпня, Верховна Рада України схвалила Проєкт Закону «Про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього», який був внесений Президентом України Володимиром Зеленським цього місяця. Ратифікація Статуту є одним з зобов’язань України в процесі Європейської інтеграції.
Римський статут — міжнародний договір, який регламентує роботу Міжнародного кримінального суду (МКС), який має право переслідувати осіб, відповідальних за найтяжчі міжнародні злочини: геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини агресії. Обговорюється і поправка до статуту про виокремлення п’ятого міжнародного злочину – екоциду. Розслідування усі цих типів злочинів є ключовим для відновлення справедливості в процесі деокупації Криму.
Україна вже визнала юрисдикцію МКС, коли скористалася механізмом, який міститься у пункті 3 статті 12 Римського статуту – визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду державою, яка не ратифікувала Римський статут.
Зокрема, Україна зробила 2 такі заяви:
Про визнання юрисдикції МКС щодо можливого вчинення злочинів проти людяності під час Майдану з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року;
Про визнання юрисдикції МКС щодо можливого вчинення злочинів проти людяності та воєнних злочинів на всій території України (звісно, включно з Кримом і Донбасом) з 20 лютого 2014 року по теперішній час (без фінальної дати).
Незважаючи на це, існує значне обмеження: МКС може розглядати злочини агресії лише у випадку, якщо обидві сторони конфлікту є учасниками Римського статуту. Це створює перешкоду для притягнення росії, яка не ратифікувала статут, до відповідальності за злочини проти України. Очікується, що у 2024 році Асамблея країн-учасниць Римського статуту розгляне питання про зміну цієї норми.
Ратифікація Римського статуту дозволить Україні:
активніше залучати МКС до розслідування та переслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності та воєнних злочинів, що здійснюються на її території, зокрема в контексті війни з Росією. Це підвищить рівень міжнародного контролю за воєнними злочинами і сприятиме встановленню справедливості.
гармонізувати українського законодавства з міжнародним правом, що підвищить його ефективність у боротьбі з найтяжчими злочинами. Це також стимулюватиме розвиток правової системи в Україні відповідно до міжнародних стандартів.
більш ефективно захищати права своїх громадян, які постраждали від воєнних злочинів, як на національному, так і на міжнародному рівні. МКС стане додатковим механізмом для притягнення до відповідальності осіб, винних у порушеннях прав людини.
продемонструвати готовність дотримуватись міжнародних правових норм, що підвищить її міжнародний авторитет та посилить позиції на світовій арені.
активніше використовувати рішення МКС для накладення санкцій на тих, хто відповідальний за злочини проти України. Це може включати в себе арешт і судове переслідування осіб, які перебувають на міжнародному розшуку за ініціативою МКС.
Ратифікація Римського статуту для України є важливим кроком у забезпеченні справедливості, оскільки вона дозволить МКС розслідувати і притягувати до відповідальності осіб, відповідальних за злочини, вчинені під час агресії проти України.
Серед таких злочинів - примусовий призов жителів Криму до зс рф, переміщення цивільного населення, насильницькі зникнення кримських татар, протиправні арешти та жорстоке поводження з населенням. Усі ці злочини мають бути ретельно розслідувані, щоб забезпечити справедливість та покарання винних.
За інформацією Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим