Увага Лептоспіроз!
За поточний період 2024 року в Україні зафіксовано 230 випадків лептоспірозу. Лише за серпень зареєстрували 83 випадки — це у 2,5 разів більше, ніж за липень.
Лептоспіроз - це гостре зоонозне інфекційне захворювання, яке супроводжується гарячкою, загальною інтоксикацією, жовтяницею, ураженням печінки, кровоносних капілярів, нервової системи, ускладнюється геморагічним синдромом і нирковою недостатністю.
Джерелом інфекції є дикі гризуни (сірі та чорні пацюки, полівки, водяні щури, домові миші, ондатри), а також свійські (свині, собаки) й промислові (нутрії, песці, лисиці) тварини, які виділяють лептоспіри у навколишнє середовище із сечею, внаслідок чого інфікується ґрунт, вода в ставках, річках, колодязях, а іноді й харчові продукти. Шлях передачі лептоспірозу – аліментарний (фекально-оральний). Механізм передачі – контактний.
Зараження людей відбувається через ушкоджену шкіру та слизові оболонки, при купанні у водоймах зі стоячою водою, при вживанні сирої води із природних водойм, молока а також при забої заражених тварин та обробленні м’яса, при контакті з вологим ґрунтом, під час сільськогосподарських робіт, при вживанні продуктів харчування інфікованих гризунами. Бактерії потрапляють у кров, де інтенсивно розмножуються. Хвороба характеризується ураженням капілярів, часто – ураженням печінки, нирок, м'язів, інтоксикаційним синдромом, хвильоподібною лихоманкою. На місці проникнення інфекції ніякого запалення не виникає, тому зараження проходить непоміченим. Інкубаційний період триває від 4 до 14 днів (частіше 7-9 днів). Є дві основні форми лептоспірозу – безжовтушна і жовтянична, остання є більш небезпечною. Захворювання починається гостро, з проявів начебто звичайної простуди: підвищення температури до 39-39,5°C, яка у наступні 6-10 днів зберігається на високому рівні. Інтоксикаційний синдром – сильна загальна слабкість, головний біль, біль у м'язах, нудота, блювота. Хворий має характерний зовнішній вигляд: обличчя та склери гіперемовані, кон’юнктивіт, на слизових губ та носа можливі герпетичні висипання, іноді виникають носові кровотечі. Можлива поява жовтяниці.
До груп ризику належать особи певних професій: фермери, працівники м’ясокомбінатів, робітники очисних споруд та каналізації, мисливці, рибалки, ветеринари.
Щоб вберегти себе та близьких від інфекції, необхідно пам’ятати:
- купатись слід у спеціально відведених місцях, заражаються лептоспірозом найчастіше у закритих стоячих водоймищах, особливо мілководних;
- не купатися у водоймищах та річках, якщо на шкірі та слизових оболонках є рани, подряпини, місця запалення;
- не ходити босоніж у заболочених місцевостях;
- не вживати для пиття некип’ячену воду з відкритих водоймищ, неперевірених джерел;
- ретельно мити та обдавати окропом фрукти та овочі;
- не вживати овочі та фрукти (особливо якщо вони зберігалися в коморах та підвалах) з ознаками пошкодження їх тваринами;
- захищати джерела питної води та харчові продукти від доступу гризунів;
- не вживати м’яса хворих на лептоспіроз тварин;
- дотримуватись правил особистої гігієни під час догляду за худобою – регулярно мити руки, використовувати засоби захисту (спецодяг, гумові чоботи, рукавички);
- перед вживанням або приготуванням їжі необхідно мити руки з милом;
- проводити регулярне знищення гризунів у житлових приміщеннях та місцях утримання худоби (капкани, пастки, мишоловки, речовини для боротьби з гризунами).
У хворого на лептоспіроз кожний втрачений день збільшує ризик розвитку ускладнень, тому при високій температурі тіла, найменшій підозрі на лептоспіроз слід негайно звернутися до лікаря. Без лікування лептоспіроз може призвести до ураження нирок, печінки, менінгіту (запалення оболонок головного і спинного мозку) та смерті.
Якщо ви помітили симптоми лептоспірозу - негайно зверніться до сімейного лікаря для діагностування та призначення лікування.
Тільки своєчасно розпочате лікування дасть змогу зберегти життя!
Любіть, цінуйте себе і будьте здоровими!